فیلتر تصفیه آب خانگی کربن

استفاده از فیلتر تصفیه آب خانگی کربن جهت تصفیه آب شهری

ساده‌ترین و به صرفه‌ترین راه تصفیه آب استفاده از فیلترهای کربن می‌باشد. به طور علمی ثابت شده است که فیلترهای کربن اکتیو در حذف ناخالصی‌ها و بهبود مزه و شفافیت آب آشامیدنی بسیار موثر عمل می‌کنند. این فیلتر تصفیه آب خانگی می‌توانند گردوغبار، رسوبات و آلودگی‌های آب را از بین برده و کلر، فلزات سنگین و مزه‌های نامطبوع آب لوله‌کشی را حذف نمایند.

از آنجا که این فیلترها در صورت استفاده مناسب عملکرد قابل قبولی داشته و به آسانی نصب و تعویض می‌گردند، کاربردهای گسترده‌ای از جمله در شفاف ساختن آب آکواریوم‌ها دارند. فیلترهای کربن در بسیاری از لوازم خانگی مانند پارچ‌های تصفیه آب، یخچال‌های دارای آب‌سردکن، یخسازها و قهوه‌سازها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در فرآیند تصفیه آب با فیلتر کربن، آب از حفره‌های موجود در کربن فعال عبور نموده و در حین آن بسیاری از آلودگی‌های آن گرفته می‌شود. اندازه آلودگی‌های گرفته شده توسط این فیلتر به قطر حفرات موجود در آن بستگی دارد و معمولا در حد چند میکرون است. با این وجود این فیلتر تصفیه آب خانگی به تنهایی نمی‌تواند تمامی آلودگی‌های آب را حذف نماید و ممکن است فیلترهای دیگری مانند اسمز معکوس در مراحل بعدی تصفیه آب مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در صورت استفاده طولانی مدت از این فیلتر، توانایی آن در رفع آلودگی‌ها کاهش می‌یابد. در این صورت بایستی اقدام به تعویض و یا شستشوی فیلتر (که تنها در برخی از مدل‌های خاص ممکن است) نمود. این امر جهت استمرار کارایی این فیلترها ضروری می‌باشد.
ماده اصلی تشکیل دهنده فیلترهای کربن اکتیو، زغال است. اما سازندگان فیلترهای کربن اکتیو جهت تصفیه آب، با افزودن عناصر دیگری مانند فیبر، به صورت ترکیبی و یا لایه‌ای، عملکرد این فیلتر را بهبود می‌بخشند. این نوع فیلترها به دلیل ایجاد لایه زغال، منجر به کوچک شدن حفرات شده و توانایی حذف ذرات کوچکتر توسط فیلتر را ممکن می‌سازند.

طراحی دقیق فیلتر و تنظیم قطر حفرات آن رابطه مستقیمی با نوع کاربرد فیلتر تصفیه آب خانگی دارد. هر فیلتر کربن فعال با توجه به کاربرد در نظر گرفته شده برای آن، توانایی عبود دبی خاصی از آب ورودی را دارا می‌باشد. این عامل به همراه اندازه، طراحی، یکپارچگی، عملکرد، بازدهی و طول عمر فیلتر بر روی قیمت آن تاثیر گذار هستند. بنابراین اندازه حفرات، عاملی کلیدی در اندازه‌گیری عملکرد فیلتر است.

همانطور که گفته شد، قطر حفرات با واحد میکرون (میکرومتر) اندازه‌گیری می‌شود. هر چه این عدد بزرگتر باشد عملکرد فیلتر بدتر خواهد بود و کوچک بودن آن سبب کارایی بهتر می‌شود. وقتی قطر حفرات فیلتر تصفیه آب خانگی بزرگ باشد، تنها ذرات بزرگ موجود در آب در هنگام عبور از فیلتر گرفته خواهد شد، اما فیلتری با قطر حفرات ۰٫۰۵ میکرون، با حذف کوچکترین ذرات معلق بهترین عملکرد را به دست می‌دهد.

فیلترهای کربن را نباید با دیگر فیلتر پیش تصفیه دستگاه‌های تصفیه آب مانند فیلتر سدیمنت (PP) یا فیلتر شنی، اشتباه گرفت. آن نوع فیلترها تنها در حذف گرد و غبار، خاک، رسوبات بزرگ و دیگر ذرات معلق موثر هستند و قطر حفرات به نسبت بزرگتری (تا حداقل حدود ۱ میکرون) دارند. اما فیلترهای کربن به علت حفرات کوچکتر لازمه هر سیستم تصفیه آب جهت تولید آب شرب می‌باشند.

درباره سلامت آب شهری بیشتر بدانید.

باید توجه کرد که هیچکدام از این فیلترها توانایی کاهش سختی آب را ندارند. حتی فیلترهای کربن با وجود کارایی بالای خود، به نحوی طراحی نشده‌اند که بتوانند سختی آب، باکتری‌ها یا میکروب‌ها را حذف نمایند. در واقع فیلترهای کربن تنها می‌توانند از رشد باکتری‌ها در آب جلوگیری نمایند ولی برای حذف این میکروارگانیسم‌ها بایستی در مراحل بعدی تصفیه از المان‌ها و فیلترهای دیگری نیز بهره جست. این مساله در اکثر سیستم‌های کارآمد تصفیه آب برای حداکثر کردن کیفیت و سلامت آب خروجی، مورد توجه قرار می‌گیرد.
در صورتی که به وجود ناخالصی‌های زیاد و یا میکروارگانیسم‌ها در آب ورودی خود شک دارید، بایستی از سیستم‌های پیشرفته‌تری مانند گندزدایی با لامپ فرابنفش (UV) و یا اسمز معکوس (RO) استفاده کنید تا از سلامت آب آشامیدنی خود اطمینان داشته باشید. این انواه فیلتر تصفیه آب خانگی به نسبت فیلترهای کربن اولیه قیمت بالاتری دارند ولی به مرور زمان به این مساله پی خواهید برد که سلامتی ناشی از استفاده از آب تصفیه‌شده ارزش هزینه انجام شده را خواهد داشت.

اطلاعات کامل درباره زمان مناسب تعویض فیلترها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *