فیلتر تصفیه آب خانگی

زمان مناسب تعویض فیلتر آب

یک فیلتر آب مناسب می تواند تمامی آلودگی های آب لوله کشی شهری از قبیل مزه کلر، بوی نامطبوع و فلزاتی مانند روی، کادمیم و جیوه را حذف نماید. انواع فیلتر آب برای سختی زدایی و تصفیه آب بسیار گسترده می باشند و شامل فیلتر کربن، ممبران اسمز معکوس، فیلتر آلکالاین (قلیایی) و یونیزه کننده ها، فیلتر لامپ UV و فیلتر مادون قرمز (infrared) هستند. برای مثال در پارچهای تصفیه آب از فیلترهای کربن اکتیو (فعال) به شکل گرانوله برای حذف ضایعات موجود در آب استفاده می شود. هر چند اکثر این فیلترها چندان گران قیمت نیستند، نیاز است تا به صورت مستمر و دوره ای جهت حفظ کارایی آنها تعویض و نگهداری شوند.

زمان مناسب تعویض فیلتر آب خانگی

موارد زیادی در تعیین زمان تعویض فیلتر آب موثر هستند. فیلترهای آب به صورت معمول عمر مفیدی دارند که بر اساس میزان آب عبوری از آن بر حسب گالون تعریف می شود. باید توجه شود که این مقدار توصیه شده بر اساس میزان مصرف آب متوسط می باشد و به همین علت برای تمامی مصرف کنندگان معیار مناسبی از زمان تعویض مشخص نمی کند. عوامل زیادی می تواند بر روی عمر مفید فیلتر آب تاثیر گذار باشد که مهمترین این عوامل در زیر آورده شده است:

  • شرایط و کیفیت کلی آب عبوری از فیلتر آب بر حسب میزان آلاینده های درون آب و میزان تصفیه آب مورد نظر
  • میزان بالای سختی آب عبوری (آب حاوی املاح سنگین)، که باعث شکل گیری رسوبات شده و منجر به گرفتگی حفرات فیلتر آب شود
  • میزان مصرف بالای آب به نسبت متوسط مصرف خانواده های دیگر
  • چگونگی و کیفیت تصفیه آب در مراحل پیشین تصفیه

در هر صورت و تحت هر عامل اگر برای مثال فیلتر کربن اکتیو دارای گرفتگی شده باشد و یا دیگر قادر به حذف آلودگی ها و ذرات معلق موجود در آب نباشد، دیگر دارای اثر گذاری نبوده و عمل تصفیه آب را به درستی انجام نخواهد داد. در این صورت نیاز است که مورد تعویض قرار گیرد.

نشانه های تعویض فیلتر آب

اگر احساس کردید که آب فیلتر شده خود دارای بوی نامطبوع و یا مزه ناپسندی است، زمان آن فرا رسیده است که فیلتر تصفیه آب خود را تعویض نمایید. نشانه دیگری از این مطلب کاهش فشار آب خروجی از دستگاه تصفیه آب است که نیاز به یک فیلتر آب جدید را نشان می دهد. بعضی از فیلترهای تصفیه آب نیز دارای هوزینگ (محفظه) شفاف هستند که با بررسی ظاهری فیلتر درون آن می توان با توجه به میزان کثیفی این فیلتر از زمان تعویض آن آگاه شد. در نظر داشته باشید که همواره بایستی به دستورالعمل های سازنده فیلتر برای تعیین مدت زمان تعویض فیلتر نیز دقت شود تا بیش از زمان تعیین شده از این فیلترها استفاده نشود.

چرا تعویض فیلتر آب مهم است؟

تعویض فیلتر آب در زمان لزوم این اطمینان را ایجاد خواهد کرد که دستگاه تصفیه آب به صورت صحیح کار می کند. برای سهولت در تعویض فیلترها همواره یک سری فیلتر اضافی در منزل داشته باشید. فیلترهای تصفیه آب بر اساس برند سازنده فروخته می شوند و با بررسی شماره مدل آنها می توان دستورالعملهای استفاده را از سایت سازنده دریافت نمود.

اگر می خواهید که فیلتر تصفیه آب شما به صورت مداوم تمام آلودگی های موجود در آب را از بین ببرد، حتما باید به صورت مداوم اقدام به تعویض آنها نمایید. در غیر این صورت دبی آب خروجی از دستگاه تصفیه آب به مرور زمان کاهش می یابد و شاید حتی به دلیل گرفتگی حفرات فیلترها دستگاه تصفیه آب دیگر کار نکند.

راهنمای خرید فیلتر آب

حصول اطمینان از سلامت و مطلوب بودن مزه آب آشامیدنی نیازمند دقت فراوانی است. هر دستگاه تصفیه آب برای استفاده در نقطه ای مشخص در منزل مانند سینک ظرف شویی، دستشویی، رو سینکی و سر دوشی طراحی شده است. قیمت فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی بازه بزرگی را شامل می شود و از حدود ۲۰۰۰ تومان تا ۲۰۰۰۰۰ تومان متغیر است. همواره باید در هنگام خرید از صحت و اعتبار برند محصول اطمینان حاصل کرد. برای مثال برندهایی مانند filmtec، fluxtek و … در حال حاضر از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند. ممکن است محصولات یک برند نیز از ویژگی های متفاوتی برخوردار باشند که با توجه به تکنولوژی به کار رفته قیمت متفاوتی خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: آب تصفیه کن خانگی چیست؟

در هنگام خرید مشورت گرفتن از مراکز مطمئن و متخصصان تصفیه آب می تواند مشتریان را از سر در گمی نجات دهد. برای این منظور بهتر است پیش از خرید با انجام تست آب ابتدا از کیفیت آب خود اطلاع حاصل نمایید تا با اطمینان خاطر نسبت به تهیه دستگاه تصفیه آب اقدام کنید. بسیاری از شرکتهای تصفیه آب این تست ها را به صورت رایگان برای شما انجام می دهند تا به شما در انتخاب یک محصول مناسب بیشتر کمک نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *