فیلتر آب رسوب‌گیر الیافی

فیلتر آب رسوب‌گیر الیافی چیست و چگونه کار می‌کند؟

با عبور آب لوله‌کشی شهری از درون لوله‌ها، ذرات معلق و زائد متفاوتی به آن وارد شده و با آب حمل می‌شوند. برخی از این ذرات عبارت‌اند از: گردوغبار، گل‌ولای، ذرات خاک رس، قطعات کوچکی از مواد آلی، دانه‌های شن و ماسه و … . مجموع این اجزا در کنار هم به نام رسوب شناخته می‌شوند و فیلتر آب مخصوصی برای حذف آنها از آب آشامیدنی وجود دارد.

ذرات معلق موجود در آب لوله‌کشی شهری معمولاً بر روی طعم و مزه آب تأثیری ندارند (اثر فیلتر کربن بر روی طعم و مزه آب)؛ اما بر روی خواص و کیفیت آن تأثیر می‌گذارند. این ذرات عموماً سبب افت کارایی لوازم آشپزخانه و سایر لوازم‌خانگی مرتبط با آب می‌شوند. آبی که ذرات معلق بالایی دارد می‌تواند بر عملکرد دستگاه‌های تصفیه آب خانگی و یا فیلتر آب اشعه فرابنفش (UV) نیز اثر گذاشته و عملکرد آنها را با مشکل مواجه می‌سازد.

به دلیل توانایی فیلتر آب رسوب‌گیر الیافی در حذف جامدات معلق و بهبود ظاهر آب لوله‌کشی شهری و همچنین به دلیل نقش این فیلتر تصفیه آب در افزایش سطح عملکرد دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، از این فیلترها در هر واحدی که عملیات تصفیه آب را بر روی آبی با ذرات معلق زیاد انجام می‌دهد، استفاده می‌شود (بیشتر بخوانید: ده دلیل برای استفاده از فیلتر آب). در ادامه به بررسی نقش فیلتر آب رسوب‌گیر الیافی در دستگاه تصفیه آب و همچنین نحوه عملکرد آنها می‌پردازیم.

نحوه عملکرد فیلتر آب رسوب‌گیر

گرچه در نگاه اول عملکرد فیلتر آب رسوب‌گیر الیافی برای تصفیه آب چندان پراهمیت به نظر نمی‌رسد؛ اما این فیلتر کاربردهای فراوانی دارد.

فیلتر تصفیه آب رسوب‌گیر مانند یک غربال عمل کرده و جامدات معلق موجود در آب لوله‌کشی شهری را به دام می‌اندازد. جنس فیلتر آب الیافی رسوب‌گیر می‌تواند از موادی مانند پلی‌استر، پلی‌پروپیلن (P.P.)، سرامیک، سلولز، الیاف شیشه‌ای، پنبه و … باشد.

فیلترهای الیافی رسوب‌گیر بر اساس اندازه حفرات خود نیز تقسیم‌بندی می‌شوند. اندازه حفرات این فیلتر آب بیانگر قابلیت جداسازی کوچک‌ترین ذره‌ای است که در طی عملیات تصفیه آب توسط این فیلتر حذف می‌شود. معمولاً در دستگاه تصفیه آب خانگی از فیلتر رسوب‌گیر الیافی با اندازه حفرات ۵ میکرون استفاده می‌شود. در بعضی دستگاه‌های تصفیه آب نیز از یک فیلتر آب الیافی با حفرات بزرگ‌تر و یک فیلتر با اندازه حفرات کوچک‌تر در کنار هم استفاده می‌شود.

فیلتر آب رسوب‌گیر الیافی می‌تواند به‌تنهایی برای تصفیه آب استفاده شود؛ اما معمولاً از این فیلترها به‌عنوان فیلتر پیش‌تصفیه در سیستم‌های تصفیه آب استفاده می‌شود. این فیلتر برای حذف رسوبات و ذرات معلق موجود در آب طراحی می‌شود و بنابراین برای حذف سایر آلودگی‌ها نظیر مواد شیمیایی و یا فلزات سنگین کارساز نیست. این فیلتر همچنین باعث بهبود طعم و بوی آب نمی‌شود. (بیشتر بدانید: زمان تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی)

کاربردهای فیلتر آب رسوب‌گیر الیافی

فیلترهای الیافی رسوب‌گیر کاربرد فراوانی در سیستم‌های تصفیه آب اسمز معکوس (RO) دارند و باعث می‌شوند که غشای اسمز معکوس آسیب ندیده و در اثر ذرات معلق، مسدود نشود. در سیستم‌های گندزدایی و ضدعفونی آب توسط اشعه فرابنفش (UV)، ذرات معلق موجود در آب می‌توانند به‌عنوان محافظی برای میکروارگانیسم‌ها عمل کنند و مانع از رسیدن اشعه UV به آنها شوند. در صورت استفاده از فیلتر آب رسوب‌گیر الیافی، اشعه UV تأثیر بسیار بیشتری بر باکتری‌ها و ویروس‌ها خواهد داشت.

گاهی از فیلتر آب رسوب‌گیر الیافی به‌عنوان یک فیلتر تصفیه آب نهایی استفاده می‌شود. برای مثال در سیستم‌های حذف رسوب ممکن است از این فیلترها برای حذف رسوب و ذرات معلق ایجادشده در زمان ایجاد کریستال‌های رسوب استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *