فیلتر آب ورودی ساختمان

فیلتر آب ورودی ساختمان چگونه کار می کند؟

یک سیستم فیلتر آب ورودی ساختمان ممکن است از روش‌های گوناگونی اقدام به حذف ناخالصی‌های موجود در آب نماید، اما اساس کار تمامی این فیلترها تقریبا به یک ترتیب می باشد. در این مقاله توضیحی مختصر درباره نحوه کار فیلتر تصفیه آب ورودی خانه ذکر می‌کنیم.

فیلتر آب ورودی ساختمان به صورت کلی به لوله آب ورودی به خانه قبل از توزیع به درون ساختمان و سیستم گرمایشی متصل می شود تا بتواند تمامی آب مصرفی خانه را فیلتر نماید. در ادامه مراحل مختلفی که در سیستم تصفیه آب ورودی ساختمان به کار می رود را تشریح می کنیم.

فیلتر آب رسوب گیر

هنگامی که آب وارد سیستم فیلتراسیون می شود، در گام نخست از فیلتر پیش تصفیه رسوب گیر عبور می‌کند. این فیلتر آب به نحوی طراحی شده است که ذرات به نسبت بزرگتر موجود در آب مانند گل و لای، شن و ماسه، رسوبات، زنگ‌زدگی و ذرات معلق را حذف نماید.

اما این تنها وظیفه فیلتر رسوب گیر نیست. در واقع نقش اصلی این فیلتر در جهت افزایش طول عمر فیلترهای بعدی است که در مسیر عبور آب قرار دارند. بدون استفاده از این فیلتر آب بایستی فیلترهای بعدی در دوره های زمانی کوتاه تری تعویض شوند که هزینه کلی بالاتر خواهد بود.

فیلتر آب کربن اکتیو

پس از آنکه آب از فیلتر رسوب گیر عبور نمود، وارد فیلتر کربن اکتیو (فعال) می شود. این فیلتر آب، عنصر مهمی در مراحل تصفیه است و نقشی اساسی در حذف مقدار زیادی از آلودگی‌های آب ایفا می کند. فیلتر کربن اکتیو دارای حفرات بسیار ریزی است که در کنار گوشه‌ها و شکاف‌های ایجاد شده توسط آن بواسطه فرآیند طبیعی جذب سطحی ناخالصی‌های موجود در آب را جذب خود می‌کند. این فیلتر آب در حذف ناخالصی‌ها بسیار موثر عمل کرده و اکثر کلر موجود آب، ذرات باقیمانده از مرحله فیلتر رسوب گیر و همچنین ترکیبات آلی فرار (VOC) را در کنار بو و مزه بد آب حذف می‌کند. برخی مواقع نیز فیلتر کربن اکتیو به همراه مواد ویژه‌ای عرضه می‌شود که خاصیت خاصی در آن ایجاد می‌کند. به عنوان مثال برخی سازندگان از نانو ذرات نقره در ترکیب با این فیلتر استفاده می‌کنند که به این فیلتر خاصیت آنتی باکتریال می‌افزاید.

فیلتر آب مس-روی و معدنی

پس از آنکه آب از فیلتر کربن عبور کرد می توان از فیلتر معدنی و مس-روی برای تصفیه بیشتر آن استفاده نمود. این فیلتر نیز عملکرد ویژه‌ای در تصفیه آب دارد و ناخالصی‌های باقیمانده در آب را از بین می‌برد. از جمله ناخالصی‌های قابل حذف توسط این فیلتر آب کلر باقیمانده در آن، فلزات سنگین، دسته‌ای از باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها هستند. به همین علت این فیلتر نقشی نیز در کاهش سختی آب ایفا می کند.

فیلتر آب سختی گیر

این مرحله تصفیه آب برای ورودی ساختمان اختیاری بوده و بنا بر نیاز افزوده می‌شود. در این مرحله می‌توان از سختی گیر برای کاهش سختی کل آب استفاده نمود. در اکثر مواقع سازندگان از مواد رزینی تبادل یونی جهت رسیدن به این امر استفاده می‌کنند. در این صورت آب از شکاف‌های مابین رزین تبادل یونی که از یون سدیم اشباع هستند، عبور می‌کند و در نتیجه یون‌های کلسیم و منیزیم در هنگام عبور با یون سدیم تعویض می‌شوند. بنابراین سختی کل آب کاهش می‌یابد اما در عوض آن آب مقداری شورتر خواهد شد. در برخی مواقع نیز سازندگان از سختی گیرهای عاری از نمک بهره می‌گیرند که با وجود حذف سختی آب مزه آن نیز شور نمی شود.

فیلتر آب نهایی (فاین فیلتر)

در برخی مواقع به صورت دلبخواه می‌توان از فیلتر پایانی پس از مرحله سختی گیری استفاده نمود. این فیلتر با حفرات کوچک در حدود زیر ۱ میکرون خود، ذرات بسیار کوچک باقیمانده در آب را نیز حذف نموده و کیفیت آب خروجی را بهبود می‌بخشد. این فیلتر آب به صورت جسمی با حفرات بسیار ریز بوده که اندازه این حفرات کیفیت این فیلتر و آب خروجی را تعیین می‌نماید.

فیلتر آب به وسیله لامپ UV

مرحله دیگر انتخابی ولی بسیار مهم در سیستم‌های تصفیه آب ورودی ساختمان، استفاده از اشعه ماورای بنفش است. این مرحله از فیلتراسیون جهت نابودی باکتری، ویروس و یا میکروارگانسیم‌های باقیمانده در آب که ممکن است از مراحل پیشین تصفیه آب عبور کرده باشند استفاده می‌شود. اگر منبع آب شما مقدار زیادی آلودگی باکتریایی داشته باشد، استفاده از یک لامپ UV با کیفیت توصیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *