اشعه UV فیلتر تصفیه آب

فیلتر تصفیه آب با استفاده از اشعه فرابنفش – بخش دوم

همانطور که گفته شد استفاده از اشعه UV به عنوان فیلتر تصفیه آب نقشی اساسی در حذف میکروب ها و میکروارگانسیم ها از آب آشامیدنی ایفا می کند. در این بخش در ادامه مطلب قبلی به مزایای استفاده از فیلتر اشعه UV می پردازیم.

استفاده از اشعه UV جهت فیلتر آب

توان مصرفی سیستم تولید اشعه UV با توجه به شدت تابش مورد نیاز و حجم آب عبوری جهت تصفیه انتخاب می شود و می تواند تا ۲۰۰ وات هم انتخاب شود. جهت حداکثر کردن تاثیر اشعه UV بر روی پاتوژن ها، باکتری ها و سایر میکروارگانیسم های موجود در آب، مسیر عبور آب بایستی به فاصله بسیار کمی از لامپ UV قرار گیرد. به همین منظور نیاز است آب در لایه ای نازل و به صورت یکنواخت و با دبی مناسب از سیستم UV عبور کند تا از نابودی باکتری ها اطمینان حاصل کرد. از آنجا که برخورد آب به لامپ UV و سیستم الکتریکی متصل به آن خطرات زیادی دارد از شیشه از جنس کوارتز جهت محافظت لامپ UV در برابر آب استفاده می شود.

همچنین به دلیل تاثیر منفی اشعه UV بر پوست انسان و احتمال ایجاد سرطان پوست در صورت در معرض بودن مداوم بدن انسان تحت این اشعه، جهت جلوگیری از نفوذ اشعه UV به بیرون سیستم از محفظه محافظ از جنس استنلس استیل به عنوان بدنه این فیلتر استفاده می شود. استفاده از بدنه استنلس استیل منجر به آن می شود که علاوه بر جلوگیری از نفوذ اشعه UV به خارج فیلتر، این اشعه در داخل فیلتر با برخورد به سطح پولیش شده استنلس استیل بازتاب مجدد نموده و اثر اشعه UV را در از بین بردن پاتوژن ها و باکتری ها بیشتر نماید. از طرفی جنس استنلس استیل مانع از خوردگی فیلتر UV در عبور مداوم آب می شود.

استفاده از فیلتر تصفیه آب پیش از فیلتر UV

از آنجا که هر گونه مواد جامد و ذرات معلق از قبیل گل و لای و یا کدورت آب مانع از عبور اشعه UV شده و در بخش هایی از آب عبوری از فیلتر سایه ایجاد می نمایند، با عبور آب کدر از فیلتر UV ممکن است بخشی از میکروارگانیسم ها و میکروب ها بدون در معرض اشعه UV قرار گرفتن به صورت زنده از این فیلتر عبور کنند. به همین علت استفاده از سیستم پیش تصفیه مناسب پیش از هر فیلتر UV امری ضروری است. فیلتر مورد استفاده قرار گرفته جهت این مهم، فیلتر سرامیکی، فیلتر آب UF و یا فیلتر تصفیه آب میکرونی است. در این صورت فیلتر UV می تواند به صورت حداکثری بر همه نواحی آب عبوری تابش داشته باشد.

مزایای استفاده از تابش اشعه UV در تصفیه آب

  • با استفاده از فیلتر UV هیچ گونه مواد شیمیایی به آب اضافه نمی شود، به همین علت سیستم اشعه UV بر سایر پارامترهای کیفی آب تاثیری نمی گذارد.
  • مزه و بوی آب تغییری نکرده و زیاد نمی شوند.
  • سرعت عملکرد سیستم فیلتر UV بالا بوده و در لحظه عمل می نماید.
  • تابش بیش از حد طراحی اشعه UV بر سطح آب اثر سوئی بر آب نمی گذارد.

معایب استفاده از تابش اشعه UV در تصفیه آب

  • استفاده از سیستم اشعه UV با وجود اثر گذاری موثر بر باکتری ها، بر روی هاگ ها، کیست ها و ویروس ها بسیار موثر نیست.
  • جهت اثربخشی مناسب سیستم اشعه UV، حذف کامل ذرات معلق و کدورت آب الزامی است.
  • اشعه UV در لحظه عمل کرده و مقدار باقی مانده ای داخل آب ندارد و به همین علت جهت انتقال آب در مسافت زیاد و یا نگهداری طولانی مدت آن نیاز به ضدعفونی مجدد است.
  • تجهیزات مرتبط با اشعه UV به نسبت گران قیمت بوده و مصرف انرژی بالاتری دارند.
  • در صورت آسیب قطعات و یا سوختن لامپ UV جایگزینی آن ها به نسبت هزینه بر است.

 

با توجه به مطالب ذکر شده در این مطلب و مطلب قبلی در صورتی که از آب ورودی به استثنای آب لوله کشی شهری استفاده می نمایید و یا اینکه از کیفیت آب ورودی به منزل خود مطمئن نیستید، استفاده از فیلتر اشعه UV در دستگاه تصفیه آب خانگی (اسمزی) توصیه می شود. سیستم اشعه UV برای دستگاه تصفیه آب خانگی تنها ۶ وات برق مصرف نموده و هزینه اولیه و جاری به نسبت پایینی دارد؛ اما در عین حال این فیلتر تصفیه آب به شما از سلامت آب آشامیدنی مصرفی خانه خود اطمینان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *