فیلتر تصفیه آب سرامیکی

فیلتر تصفیه آب سرامیکی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

شاید به‌محض شنیدن کلمه سرامیکی به یاد وسایل تزئینی خانه بیفتیم؛ اما فیلتر تصفیه آب سرامیکی یکی از وسایلی است که از گذشته‌های دور تاکنون برای تصفیه آب و تأمین آب شرب جوامع بشری به کار آمده است.

درواقع استفاده از فیلتر سرامیکی یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای تصفیه آب بوده است. این فیلترها از یک لایه خارجی سرامیکی برای حذف ذرات معلق و گردوخاک، گل‌ولای، مواد آلی و برخی رسوبات استفاده می‌کنند. فیلتر تصفیه آب سرامیکی امروزه از لایه داخلی با جنس کربن اکتیو (فعال) ساخته می‌شود که در حذف ترکیبات جدید شیمیایی نظیر کلر، مواد سمی و آفت‌کش‌ها عملکرد بسیار مؤثری دارد (با فیلتر کربن در تصفیه آب آشنا شوید). علاوه بر این بسیاری از سازندگان فیلتر تصفیه آب از مواد صد درصد طبیعی در ساخت فیلترها استفاده می‌کنند که موجب کاهش چشمگیر استفاده از مواد پلاستیکی شده و باعث حفاظت بیشتر از محیط‌زیست خواهد شد.

ایده ساخت فیلتر تصفیه آب سرامیکی از فرآیند تصفیه آب طبیعی در طبیعت و در لایه‌های زمین برداشت شده است (مزایای استفاده از فیلتر آب). همان‌طور که آب با عبور از دل لایه‌های زمین و صخره‌ها تصفیه می‌شود، در فیلتر سرامیکی نیز آب از درون لایه‌ای از مواد طبیعی عبور کرده و آلودگی‌های خود را از دست می‌دهد.

تاریخچه فیلتر تصفیه آب سرامیکی

فیلتر تصفیه آب سرامیکی به شکل امروزی در سال ۱۸۲۷ توسط هنری دالتون (Henry Doulton) انگلیسی اختراع شد. او توسط ملکه ویکتوریا مأمور شده بود تا یک سیستم تصفیه آب خانگی به‌صورت اختصاصی برای وی بسازد؛ اما او زمانی که متوجه میزان کارایی ساخته خود شد، شروع به فروش آن به عموم مردم کرد. دولت و ملت انگلستان از این اختراع بسیار استقبال کردند و دالتون توانست نشان شوالیه را به خاطر زحماتی که کشیده بود، دریافت کند.

امروزه دالتون یک نشان ثبت‌شده تجاری است که سیستم‌های تصفیه آب محبوبی مانند سیستم فیلتراسیون گرانشی دالتون را تولید می‌کند. این سیستم‌ها توسط سازمان‌های دولتی و غیردولتی به‌صورت گسترده برای دست‌یابی به آب سالم و بهداشتی استفاده می‌شوند؛ چراکه توانایی حذف بخش قابل‌توجهی از آلودگی‌ها را از آب دارند.

فیلتر تصفیه آب سرامیکی چگونه کار می‌کند؟

این فیلترها در ابتدا به کمک سطح خارجی خود که سرامیکی است و حاوی حفراتی در ابعاد میکرو است به تصفیه آب می‌پردازند. این حفرات آلودگی‌ها را به خود جذب کرده و آنها را به دام می‌اندازند. به‌عبارت‌دیگر، آب از درون میلیون‌ها حفره که ذرات آلودگی نظیر باکتری‌ها و ویروس‌ها را از آب جدا نموده‌اند، جمع‌آوری می‌شود.

فیلتر تصفیه آب سرامیکی معمولاً توانایی جداسازی ذرات بزرگ‌تر از ۰/۵ میکرون را از آب دارد. این توانایی باعث می‌شود که اکثر کیست‌ها، رسوبات و سرب از آب جدا شوند.

برخی فیلترهای تصفیه آب سرامیکی از نقره در ساختار خود استفاده می‌کنند. این کار از رشد باکتری‌ها در درون فیلتر جلوگیری می‌کند. ذرات نقره همچنین باعث جلوگیری از رشد و تکثیر جلبک‌ها و خزه‌ها بر روی سطح فیلتر می‌شوند. همان‌طور که پیش‌ازاین نیز بیان شد، برخی فیلترهای سرامیکی در داخل خود از کربن اکتیو (فعال) نیز برای تصفیه بیشتر آب و حذف طعم و بوی نامطبوع آن بهره می‌برند.

سرامیک ویژگی‌های دیگری نیز دارد که استفاده از آن را برای ساخت فیلتر تصفیه آب مناسب کرده است. این ماده در برابر حرارت مقاوم بوده و ضد خوردگی است که سبب افزایش طول عمر فیلترهای ساخته‌شده با آن می‌شود (بیشتر بخوانید: زمان تعویض فیلتر تصفیه آب). ازآنجایی‌که سطح بیرونی این فیلترها بیشتر در معرض آلودگی است، می‌توان پس از مدتی سطح خارجی آن را با پارچه‌ای نرم و تمیز شسته و از آن مجدداً برای تصفیه آب استفاده نمود.

کارایی فیلتر تصفیه آب سرامیکی

بر اساس گزارش مرکز بین‌المللی پیشگیری و کنترل بیماری‌ها (CDC)، فیلتر تصفیه آب سرامیکی مزایا و معایبی دارد. فیلترهایی که در درون خود از کربن اکتیو بهره نمی‌برند توانایی حذف بیش از ۹۹ درصد باکتری‌ها را از آب دارند؛ اما در حذف ویروس‌ها چندان موفق عمل نمی‌کنند.

بهتر است که از فیلترهای سرامیکی حاوی کربن اکتیو استفاده شود که علاوه بر حذف باکتری‌ها می‌توانند آلودگی‌های ناشی از مواد آلی و فلزات سنگین را نیز از آب حذف کنند. بهترین راه برای حذف ویروس‌های موجود در آب استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی است که برای حذف ذرات بسیار کوچک ازجمله ویروس‌ها از آب طراحی شده‌اند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از فیلتر تصفیه آب سرامیکی، توانایی آنها در از بین بردن کدورت آب است و این فیلترها می‌توانند در مناطقی که آب زلال و شفافی ندارند، بسیار به کار آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *