فیلتر تصفیه آب کربن

فیلتر تصفیه آب کربن چیست و چه کاربردهایی در فرآیند تصفیه آب دارد؟

فیلتر تصفیه آب کربن اکتیو توانایی بسیار بالایی در حذف مواد سمی، بو و مزه نامطلوب از آب لوله‌کشی شهری دارد؛ اما درک چگونگی عملکرد آن و اینکه این فیلتر آب چه زمانی به کار می‌آید می‌تواند پیچیده باشد. در این مطلب به بررسی نحوه عملکرد فیلتر آب کربن اکتیو و چگونگی عملکرد آن در حذف آلودگی‌های آب می‌پردازیم. (بیشتر بخوانید: فیلتر سرامیکی)

فیلتر تصفیه آب کربن

فیلتر تصفیه آب کربن اکتیو چگونه کار می‌کند؟

فیلتر تصفیه آب کربن اکتیو از ذرات ریز کربن ساخته می‌شود. این ذرات می‌توانند به شکل دانه‌بندی‌شده (گرانول) و یا به‌صورت ذرات سخت (بلاک) باشند که حفرات بسیار زیادی دارند. تنها یک گرم از کربن اکتیو می‌تواند مساحتی در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰۰ مترمربع را ایجاد کند. این مساحت سطح زیاد به ذرات کربن اجازه می‌دهد تا در جذب آلودگی‌ها و محتویات آب در فرآیند تصفیه آب بسیار مؤثر عمل کنند.

علاوه بر مساحت سطح زیاد، فیلتر کربنی می‌تواند ظرفیت‌های مختلفی بر اساس اندازه ذراتی که می‌تواند از آب حذف کند داشته باشد. این محدوده از ۰٫۵ تا ۵۰ میکرومتر ممکن است متغیر باشد. هرچه این ابعاد کوچک‌تر باشد، عملکرد فیلتر آب کربن در تصفیه آب مؤثرتر است.

وقتی‌که آب از درون فیلتر تصفیه آب کربنی عبور می‌کند، مواد شیمیایی موجود در آن به سطح این فیلتر آب چسبیده و درنتیجه آب تصفیه‌شده از آن خارج می‌شود. عملیات تصفیه آب در این فیلتر به دبی جریان عبوری و دمای آن بستگی دارد؛ بنابراین در صورت استفاده از دانه‌های کربن کوچک‌تر، دبی آب کمتر و آب سردتر، میزان تصفیه آب افزایش می‌یابد.

کربن موجود در فیلتر آب کربنی معمولاً از زغال پوسته نارگیل، زغال چوب و زغال‌سنگ ساخته می‌شود که زغال پوسته نارگیل از سایر انواع مواد سازنده مرغوب‌تر است. این زغال سپس بسته‌بندی شده و در قالب فیلتر تصفیه آب خانگی کربن اکتیو و یا فیلتر آب کربن بلاک عرضه می‌شود.

فیلتر تصفیه آب کربنی چه آلودگی‌هایی را از بین برده و یا کاهش می‌دهد؟

کربن تصفیه آب توانایی حذف حداقل ۸۱ ماده شیمیایی از آب را داراست. ۳۰ ماده شیمیایی در اثر استفاده از این فیلتر آب کاهش یافته و فیلتر آب کربنی بر ۲۲ ماده شیمیایی دیگر نیز اثرات کمی می‌گذارد.

بر اساس گزارش سازمان حفاظت از محیط‌زیست ایالات‌متحده (EPA)، فیلتر آب کربن اکتیو به‌عنوان تنها راه‌حل حذف ۳۲ ماده آلی موجود در آب، ۱۴ نوع آفت‌کش و ۱۲ نوع علف‌کش مختلف معرفی شده است؛ اما اطلاع از آلودگی‌های موجود در آب دشوار بوده و تمرکز بر مشکلات خاصی که آب لوله‌کشی شهری دارد می‌تواند راهگشا باشد.

فیلتر تصفیه آب کربنی چگونه به حذف آلودگی‌های آب لوله‌کشی شهری کمک می‌کند؟

آب لوله‌کشی شهری موجود در مناطق مختلف جهان معمولاً استانداردهای زیادی را برای بررسی امکان شرب آن پشت سر می‌گذارد؛ اما برای حفاظت از این آب معمولاً در فرآیند تصفیه آب به آن کلر اضافه می‌کنند که می‌تواند سبب بو و طعم نامطبوع آب شود. فیلتر تصفیه آب کربن توانایی بالایی دار حذف کلر افزوده‌شده به آب لوله‌کشی شهری دارد که سبب بهبود بو و مزه آب مورداستفاده خواهد شد.

فیلتر تصفیه آب کربنی برای حذف کلر و محصولات جانبی آن

عمده توجه به آلودگی‌های آب لوله‌کشی شهری مربوط به کلر و محصولات جانبی ناشی از آن نظیر THM هاست که موادی خطرناک بوده و می‌توانند سرطان‌زا باشند. فیلتر تصفیه آب کربن توانایی حذف این مواد را در فرآیند تصفیه آب داراست.

فیلتر تصفیه آب کربنی چه آلودگی‌هایی را حذف نمی‌کند؟

با جود حذف بیش از ۸۰ ماده شیمیایی توسط فیلتر آب کربنی، این فیلتر توانایی حذف برخی مواد و آلودگی‌ها را از آب ندارد. جامدات محلول نظیر مواد معدنی، نمک‌ها و همچنین فلزاتی مانند آهن، باکتری‌ها، ویروس‌ها و کیست‌ها توسط فیلتر تصفیه آب کربنی از آب حذف نمی‌شوند.

مواد معدنی دیگری نظیر سرب، آرسنیک و … به همراه سختی آب نیز توسط فیلتر تصفیه آب کربنی از آب جدا نمی‌شوند. در ادامه به بررسی اثرات این مواد می‌پردازیم.

فیلتر تصفیه آب کربنی و حذف سرب

در مناطقی که آب استفاده‌شده آبی سخت نیست و لوله‌کشی ساختمان‌ها قدیمی است، امکان وجود سرب در آب لوله‌کشی شهری وجود دارد. فیلتر تصفیه آب کربنی عادی امکان حذف سرب از آب را ندارد اما امروزه برخی از این فیلترها نیز توانایی حذف سرب را به دست آورده‌اند.

فیلتر تصفیه آب کربنی و حذف آلودگی‌های میکروبی

یکی از مشکلات معمول آب لوله‌کشی شهری در مناطق توسعه‌نیافته، وجود آلودگی میکروبی در آب لوله‌کشی شهری است. بیماری‌هایی نظیر اسهال می‌توانند در اثر وجود آلودگی‌های میکروبی در آب به وجود آیند. فیلتر تصفیه آب کربنی توانایی حذف این آلودگی‌ها را از آب ندارد.

فیلتر تصفیه آب کربنی و حذف آرسنیک

آرسنیک معمولاً می‌تواند در آب‌های زیرزمینی وجود داشته باشد. فیلتر تصفیه آب کربنی توانایی حذف ۳۰ تا ۷۰ درصد آرسنیک موجود در آب را دارد؛ اما در مناطقی که میزان آرسنیک در آب بالاست، این میزان از حذف آرسنیک به‌هیچ‌وجه کافی نیست.

درصورتی‌که آب ورودی به منزل شما حاوی چنین آلودگی‌هایی است، حتماً از حذف آنها اطمینان حاصل کنید و در صورت نیاز از فیلتر آب‌های مختلف دیگر نظیر فیلتر رزینی و … استفاده کنید (بیشتر بخوانید: ده دلیل استفاده از فیلتر آب).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *